بوستر پمپ های دور متغیر

BOOSTER

Booster Pump

بوستر پمپ دور متغییر چیست؟

بوستر پمپ دور متغیر از الکترو پمپ‌هایی که به اینورتر مجهز هستند ساخته می‌شوند. الکترو پمپ‌هایی به کاربرده شده در پمپ دور متغیر دارای سرعت گردش متغیر هستند که از صفر تا سرعت نامی آنها قابل تغیر است، به این صورت که با تغیر گردش الکترو پمپ، منحنی فشار و دبی پمپ نیز تغییر کرده طوری که با سرعت‌های گردش مختلف در یک فشار ثابت، می‌توان دبی‌های مختلفی را در خروجی پمپ داشته باشیم.
در بوستر پمپ دور متغیر الکتروپمپ ها بیکباره خاموش و روشن می‌شوند. شروع کار پمپ دور متغیر با شروع گردش اولین الکتروپمپ اصلی و افزایش تدریجی سرعت گردش آن برای تأمین دبی آب مورد نیاز مصرف صورت می‌گیرد و با افزایش تدریجی مصرف آب سرعت گردش الکتروپمپ به همان نسبت همزمان با افزایش فرکانس برق خروجی از اینورتر و برق ورودی به الکتروپمپ افزایش می‌یابد تا آنجا که فرکانس برق خروجی از اینورتر به فرکانس برق شهر برسد در این زمان سرعت گردش الکتروپمپ و آبدهی آن در فشار مورد نظر به حداکثر رسیده است و از این لحظه به بعد الکتروپمپ با همان سرعت گردش حداکثر برق شهری کار خواهد کرد و اینورتر در دومین مدار الکتروپمپ اصل قرار می‌گیرد و فرکانسان به آرامی از صفر به حدی افزایش می‌یابد که اضافه مصرف آب را نسبت به حداکثر آبدهی یک الکتروپمپ تأمین نماید و این ترتیب تا آخرین الکتروپمپ ادامه پیدا می‌کند. روشن و خاموش شدن الکتروپمپ ها کاملاً نرم و تغییرات سرعت گردش آنها به تدریج و با تغییرات دبی مصرف آب صورت می‌گیرد. تغییر تدریجی سرعت گردش الکتروپمپ باعث ثابت بودن کامل فشار آب می‌شود که این مشخصه اصلی پمپ دور متغییر است.

بوستر پمپ متغیر

ویژگی های اختصاصی بوستر پمپ دور متغیر ابارا

 • فشارآب در هر زمان و در هر نقطه از ساختمان ثابت است و یکنواختی فشار باعث رضایت بیشتر مصرف کنده می گردد.
 • به دلیل روشن شدن آرام و حذف شدن شدت جریان راه اندازی پمپ ها هزینه برق مصرفی کاهش می یابد.
 • کنترل فشار از طریق سنسورهایی کم فشار و پر فشار
 • دارای سیستم های حفاظتی ای ایندور و موتور نظیر محافظت در مقابل اتصال کوتاه افزایش شدت جریان عبوری و دو فاز شدن
 • کلیه قطعات و لوازم به کار رفته در بویتر نظیر کنتاکتور بی متال اینوتر کلیه شیر الات و غیره از مرغوب ترین مارک های اصلی که مورد تایید شرکت ابارا می باشد انتخاب می گردند.
 • تمام مجموعه بوستر به همراه پمپ ها دارای گارانتی شرکت ابارا ایران به مدت 18 ماه و حداقل 10 سال خدمات پس از فروش می باشد.
 • افزایش یا کاهش دور موتور متناسب با تغییرات مصرف صورت می گیرد و به هیچگونه تغییرات فشار ناشی از روشن شدن آنی الکتروپمپ ها استهلاک کوپلینگ ها و سایر قسمت های متحرک پمپ کاهش یافته و عمر مفید ان افزایش می یابد.
 • روشن یا خاموش شدن پمپ ها از حالت سکون تا دور مورد نیاز ، به تدریج صورت می گیرد.
 • به دلیل تغییر تدریجی دور الکتروموتور نیازی به استفاده از کنتاکتورهای کمکی و تایمر جهت راه اندازی ستاره مثلث الکترو موتورهای با قدرت 25 اسب و بیشتر نیست.
 • با کاهش استهلاک بوستر هزینه نگهداری آن به نحوه چشمگیری کاهش می یابد.
 • به لحاظ تنظیم دائمی دور الکتروپمپ ها جهت تامین مصارف لحظه ای آب در فشار ثابت نیازی به استفاده از منابع دیاگرامی نمی باشد. با حذف منابع دیاگرامی ضمن صرفه جویی در قیمت پمپ فضای کمتری از موتورخانه یا پمپ خانه را اشغال می کند و موجب افزایش فضای مذکور به سایر مصارف مورد نیاز می شود.
 • دارای قابلیت راه اندازی و توقف نرم جهت همه پمپ ها
 • برنامه ریزی دربه طوری که در مواقع اضطراری که مصرف ناگهانی به حداقل یا صفر برسد سیستم را تنظیم می کند. این ویژگی در حال حاضر منحصر به بوست پمپ های ابارا در بازار ایران می باشد.
 • برنامه ریزی برای کار نوبتی پمپ ها ی بوستر جهت تعمیر تاثیری در برنامه کنترل و عملکرد سار پمپ های بوستر نمیگذارد.
 • دارای سیستم عیب یاب اتوماتیک پیش بینی شده در برد کنترل تابلو برق می باشند

موارد استفاده از بوستر پمپ ابارا

 1. آبرسانی به ساختمان های مسکونی از مجموعه های چند طبقه تا برج های مسکونی تا ارتفاع 250 متر
 2. آبرسانی به بیمارستان ها، مدارس، مجموعه های ورزشی و تفریحی، مجموعه های صنعتی ،کارخانجات و غیره
 3. پروژه های کشاورزی و آبیاری در مزارع
 4. سیستم های بوستر برای آتش نشانی و اطفاء حریق
 5. تقویت فشار آب

تقویت فشار آب به دلایل زیادی می تواند مفید باشد. در بعضی موارد از آب برای خنک کردن یک جفت کویل الکترومغناطیسی با جریان زیاد استفاده می شود.  لوله های خنک کننده اندازه ثابت دارند که قابل افزایش نیستند. با افزایش فشار آب ، می توان جریان آب را از طریق لوله ها افزایش داده و به این ترتیب مستقیماً ظرفیت توان سیستم خود را افزایش می دهید.  فشار بالاتر همچنین می تواند برای خنک کننده بهتر هر سیستم تولید الکتریکی یا گرما ، برای رسیدن آب به مسیر طولانی و یا برای جت اسپری های قوی در آبیاری یا دوش مفید باشد.

اجزای تشکیل دهنده بوستر پمپ دور متغیر

قابل ذکر است که توضیح یک سری از اجزای بوسترها در پمپ دور متغیر و پمپ دور ثابت به صورت مشترک وجود و تنها در چند قطعه مجزا می شوند. اما به طور کلی اجزای پمپ دور متغیر به صورت زیر می باشد.

اجزای اصلی بوستر پمپ دور متغیر عبارت است از:

 • مجموعه الکتروپمپ ها
 • شاسی اصلی
 • بخش مکش
 • بخش دهش
 • تابلوی کنترل و فرمان دور متغیر
 • پرشر ترانسمیتر

booster pump

آیا به بوستر پمپ نیاز دارید؟

از بوستر پمپ فشار یا همان بوستر پمپ خانگی می توان برای افزایش فشار آب ورودی به خانه استفاده کرد. اگر واقعاً فشار آب کمتری از محل تأمین شهر وارد شده است یا فشار کم دارید، نصب بوستر پمپ فشار می تواند راه حل مورد نظر شما باشد.

انواع مختلفی از بوستر پمپها فشار وجود دارد ، بنابراین شما مجبور خواهید بود برخی تحقیقات را انجام داده و بدانید که کدام پمپ مناسب شماست. بررسی ها را بخوانید ، با دیگران صحبت کنید و بر اساس وضعیت خود تصمیم عاقلانه ای برای خانه خود بگیرید. بوستر پمپ خانگی اغلب گزینه مناسبی است زیرا پمپ ، موتور ، شیر چک ، سنسور فشار و جریان و مخزن دیافراگم را در یک واحد کامل می کنند. نصب این واحدها معمولاً مقرون به صرفه ، جمع و جور و نسبتاً آسان است. آنچه معمولاً با این واحدها به دست نخواهید آورد راهی برای کنترل فشار اضافی آن است. این بدان معنی است که بدانید فشار آب شما در حال حاضر چقدر است و بوستر فشار آب شما را افزایش می دهد یا خیر؟

 

فشار آب فعلی خود را آزمایش کنید

برای اندازه گیری فشار آب موجود می توان از فشار سنج آب استفاده کرد. یک فشار سنج را می توان از فروشگاه سخت افزاری خریداری کنید. فشارسنج به شما می گوید در هر اینچ مربع چه مقدار PSI دارید. به طور معمول فشار نباید بیش از 75 psi باشد زیرا برای سیستم لوله کشی مناسب نیست. بنابراین ، اگر psi فعلی 40 باشد و هدف این است که به 75 psi برسیم ، می خواهید به یک بوستر پمپ فشار برسید که بیش از 35 psi اضافی را تأمین نکند.

موارد دیگری که باید در نظر بگیرید

خط آب اصلی که وارد خانه می شود چه اندازه است؟ اگر اندازه مناسب بوستر پمپ فشار با اندازه لوله خط ورودی مطابقت داشته باشد ، می توانید کم و بیش از هر اندازه سازگار باشد و راحت تر کار می کند. نصب خطوط فلکس در بوستر ، کار را سریع و آسان می کند ، بنابراین مطمئن شوید که می دانید برای چه اندازه ای بدست آورید.