بوستر پمپ آبرسانی چیست؟

بوستر پمپ آبرسانی معمولا از چند نوع پمپ افقی و یا عمودی سانتریفیوژ یک طبقه و یا چند طبقه (فشار قوی) طراحی و تولید می شوند که هر یک از بوستر پمپ آبرسانی در نوع خودشان قادر به تامین هد بسیار بالایی هستند. با توجه به افزایش ساختمان ها و برج ها بلند و مجتمع های مسکونی بزرگ در شهرهای کوچک و بزرگ باعث شده مشکل تنظیم فشار آب پمپاژ شده به لوله های وجود داشته باشد این مورد را باید در نظر داشت که میزان مصرف آب دائما در حال تغییر است و هیچگونه الگوی خاصی برای مصرف وجود ندارد از این رو انواع مختلفی از بوستر پمپ آبرسانی وارد بازار شده است. هر یک از بوستر پمپ های آب رسانی با هدف افزایش و فشار آب ، تولید و ساخته می شوند و در موارد متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی بوستر به مفهوم تقویت کننده می باشد و از بوستر پمپ آبرسانی جهت تامین میزان آب مصرفی و فشار مورد نیاز برای سیستم آبرسانی یا آتش نشانی خصوصا در ساختمان های بلند ، صنعتی ، کشاورزی ،استخر و غیره را تامین نمایند. به عبارتی دیگر می توان گفت بوستر پمپ آبرسانی به یک یا مجموعه از چند الکترو پمپ گفته می شود که به صورت موازی توسط لوله کشی های مورد نیاز به همراه یک سری تجهیزات مربوطه بر روی شاسی مناسب به یکدیگر متصل می شوند گفته می شود.

بوستر پمپ آبرسانی

وظیفه بوستر پمپ آبرسانی

وظیفه اصلی بوستر پمپ آبرسانی ثابت نگه داشتن فشار آب جهت تامین شبکه مصرف با توجه به الگوی متغیر مصرف می باشد. اگر در شبکه مصرف آب وجود نداشته باشد بوستر پمپ ها نیز خاموش می باشند.و در صورت نیاز به مصرف اولین پمپ از بوستر پمپ آبرسانی روشن و اگر نیاز مورد نظر برطرف نشود پمپ بعدی نیز روشن می شود و عکس این عمل نیز هنگام خاموش و یا کاهش مصرف ایجاد می شود.

کاربرد بوستر پمپ آبرسانی

 • بیشترین کاربرد بوستر پمپ آبرسانی در آبرسانی و تنظیم فشار آب در ساختمان های مختلف مانند برج ها، بیمارستان ها، مدارس، سالن های تفریحی ورزشی، مجتمع های مسکونی و آپارتمانی و غیره
 • تامین سیستم اطفاء حریق یکی دیگر از کاربردهای بوستر پمپ آبرسانی می باشد.
 • جهت مصارف کشاورزی و آبیاری نیز از بوستر پمپ آبرسانی استفاده می شود.
 • همچنین در تامین آب صنعتی کارخانجات و صنایع

کاربرد بوستر پمپ آبرسانی

مزایای بوستر پمپ آبرسانی

 • بوستر پمپ آبرسانی محدوده وسیعی را پوشش می دهند
 • بوستر پمپ آبرسانی شامل تنوع مصرف متفاوتی در هستند
 • هنگامی که نوسان مصرف کننده زیاد است بوستر پمپ آبرسانی بهترین گزینه می باشند.
 • بوستر پمپ آبرسانی استهلاک و مصرف انرژی را به حداقل می رساند.
 • حمل بوستر پمپ آبرسانی به آسانی انجام می شود زیرا اجزای بوستر پمپ آبرسانی قابل جدا شدن هستند و به راحتی مجدد در جای خود نصب می شوند.
 • کارکرد یک بوستر پمپ آبرسانی را با یک پمپ رزرو می توان تضمین کرد و در صورتی که یکی از پمپ های بوستر پمپ آبرسانی خراب شود پمپ رزرو وارد مدار می شود.
 • برترین مزیت بوستر پمپ آبرسانی این است که دارای قابلیت سرویس هنگام کار کردن را دارا می باشند.

انواع بوستر پمپ آبرسانی

بوستر پمپ آبرسانی از نظر تعداد پمپ به یک یا چند پمپ طبقه بندی می گردند

بوستر پمپ آبرسانی تک پمپ

بوستر پمپ آبرسانی تک پمپ جهت مصارف آب بهداشتی کم و متوسط در صنعت کاربرد دارند. این بوستر پمپ آبرسانی کاملا یکپارچه بوده و برای شروع کافی است که کلکتور ورودی آن را به منبع تغذیه آب و کلکتور خروجی آن را به شبکه مصرف اتصال دهید و برق مورد نیاز تابلوی کنترل و فرمان آن را نیز تامین کنید.

بوستر پمپ آبرسانی دو یا چند پمپِ

بوست پمپ آبرسانی دو یا چند پمپِ با دور ثابت به دو گروه الکترو پمپ پیشرو و بدون الکتروپمپ پیشرو تقسیم کرد.

بوستر پمپ آبرسانی با الکترو پمپ پیشرو

این بوستر پمپ آبرسانی از یک الکترو پمپ پیشرو (جاکی پمپ) و یک یا چند الکترو پمپ اصلی تشکیل می شوند که گنجایش و ظرفیت الکترو پمپ پیشرو کمتر از الکترو پمپ اصلی است ولی فشار آن با فشار الکترو پمپ های اصلی برابر است و برترین ویژگی پمپ پیشرو می باشد.

بوستر پمپ آبرسانی بدون الکترو پمپ پیشرو

همان طور که اسمش مشخص است این بوستر پمپ آبرسانی از دو یا چند الکترو پمپ اصلی با مشخصات یکسان بدون استفاده از الکترو پمپ پیشرو ساخته می شوند.

بوستر پمپ آبرسانی بدون پیشرو

مولفه های بوستر پمپ آبرسانی

اصولاً بوستر پمپ آبرسانی را بر اساس حداکثر مصرف آب و حداقل فشار آب طراحی و تولید می کنند و نوسانات ساعتی مصرف آب نیز یکی از عوامل مهم و تاثر گذار در تعیین مشخصات بوستر پمپ آبرسانی می باشد.

اجزای اصلی بوستر پمپ آبرسانی

اجزای اصلی بوستر پمپ آبرسانی شامل تعدادی مشخص از الکترو پمپ ها ، بخش مکش، بخش دهش ، شاسی اصلی و سایر اجزا می شود و عملکرد بوستر پمپ آبرسانی توسط تابلوی کنترل و فرمان ، منبع دیافراگمی و پرشر سوئیچ ها کنترل می شود.